Recenze

“Před pár měsíci, když se mi narodilo druhé dítě, se můj tříletý syn začal chovat nově a současně hodně náročně. Začala jsem být netrpělivá a frustrovaná, tak jsem oslovila Zuzku, aby mi pomohla projít tímto obdobím. Zuzka mi naslouchala bez souzení a z její reakce jsem cítila, jakoby mé dítě znala a že mu skutečně rozumí. Pomohla mi identifikovat potřeby, které vedly k jeho chování a najít způsob jak ho potkat v místě, kde se právě nacházel. Co je však důležité, pomohla mi oddělit moji emocionální reakci od jeho chování a uvidět, kde sama reaguji ze svých strachů. Zuzka byla moudrá a laskavá a já jsem docházela s větší láskou a soucitem k vlastnímu dítěti, s laskavostí sama k sobě a také s praktickými nástroji, které mohu v těchto nevyhnutelně náročných momentech použít. Zuzka má neuvěřitelné vhledy a já ji mohu jen doporučit!”

Laura Newman, UK

“Se Zuzkou jsem se seznámila na skupince pro rodiče s dětmi do 3 let, kterou vedla. Vyhovuje mi pojetí programu, které dává prostor pro sdílení maminek a současně jsou zde připraveny dobrovolné podnětné aktivity pro děti. Vše probíhá v nádherném plynutí a uvolnění. Děti se různě přidávají k aktivitám nebo odbíhají využít hřiště a další možnosti, které prostor nabízí nebo si maminku odvedou ukázat ji, co pro ně je zrovna v tu chvíli důležité.

Schopnost, která mne na Zuzce od začátku fascinuje je její komunikace a porozumění. Pozorovat jak přistupuje k dětem a ostatním s respektem v praxi, vnímat, jak na ni děti reagují, má pro mě úplně jinou hodnou, než čtení z knížek. Uvědomuji si, jak je příjemné pobývat v blízkosti takového člověka, jak tajnou ledy v mém vlastním těle a toužím celou bytostí se to naučit. A právě skrze prožitek v praxi je to učení se úplně přirozené. Také oceňuji Zuzčinu skromnost. Nepasuje se do role znalce pravdy, je autentická a vždy otevřená diskuzi. Dokáže přinést do situace jiné úhly pohledu, nadhled a to vše bez hodnocení.”  

Lucie Rosecká